Boliwia to górzyste państwo zamieszkiwane przez kilka grup etniczych np. Metysi, Keczua i Ajmara. Powierzchnia tego kraju wynosi 1 099 000km², a liczba ludości 11 504 000 osób.
Ma dwie stolice - konstytucyjną jest Sucre, ale rząd ma swoją siedzibę w La Paz. La Paz jest najwyżej (ok. 3782m n.p.m.) położoną stolicą na świecie.
Obszar Boliwii jest aktywny sejsmicznie. Większą część powierzchni kraju zajmują Andy i wyżyny. Pomiędzy dwoma pasmami Andów położony jest wysokogórski płaskowyż Altiplano. Występują tam największe na świecie złoża rudy cyny.
Na Altiplano znajdują się jeziora takie jak Titicaca i solnisko Salar de Uyuni.
Titicaca to trzecie pod względem wielkości jezioro w Ameryce Południowej. Jest to najwyżej położone jezioro żeglowne dla dużych statków oraz największe wysokogórskie jezioro na Ziemi. Najchętniej odwiedzana przez turystów jest słynąca z zabytków z czasów inkaskich Wyspa Słońca - to tam, według wierzeń Indian, narodził się biały bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie: Manca Capac oraz jego siostra, a zarazem żona Mama Ocllo, a także samo Słońce, czyli Inti. Można tam zobaczyć pozostałości z okresu inkaskiego np. Pilko Kaina.
![]() |
Titicaca |
![]() |
Pilko Kaina |
Salar de Uyuni to największe solnisko na świecie. Jest to również jeden z najbardziej płaskich obszarów - różnica wzniesień wynosi niecałe 41cm. Miejsce to jest często odwiedzane przez turystów ze względu na piękne i niezapomniane widoki. Każdego roku Salar de Uyuni pokrywa się warstwą wody, co sprawia, że staje się największym lustrem na świecie.
Biura podróży oferują liczne wycieczki na pustynię, często kilkudniowe, dlatego wybudowano bazy noclegowe na tej solnej pustyni. Jednym z nich jest Salt Hotel - w całości zbudowany z bloków solnych hotel. Ściany, podłogi, sufit i meble zostały stworzone z soli. Za jedną noc należy zapłacić równowartość 168zł oraz podpisać regulamin, w którym zakazuje się m.in... lizania ścian.
![]() |
Salt Hotel |
El Camino de la Muerte - Droga Śmierci
Droga Śmierci jest najgroźniejszą drogą świata. Zbudowali ją w latach 30 XX wieku pragwajscy więźniowie. Jako jedyna łączyła stolicę kraju z lasami Amazonii. Turyści co roku przybywają w to miejsce, aby poczuć trochę adrenaliny. Ostre zakręty, strome skały, przepaście nie są im straszne. Jednak co roku ginie tutaj 200-300 podróżnych.
Park Cal Orcko
Znajdujący się na obrzeżach miasta Sucre park Cal Orcko jest jednym z największych rezerwatów paleontologicznych na świecie. Jego największą atrakcją jest wysoki na 80m oraz długi na ponad kilometr wapienny klif, na którym zachowało się ponad 5000 śladów dinozaurów. Jak udało się ustalić naukowcom, ślady te należą do ponad 300 gatunków z końca okresu kredy.
Jak dogadać się z Boliwijczykami? Jacy oni są?
Na terenie Boliwii obowiązuje 37 języków oficjalnych. Głównym jest język hiszpański, a pozostałe 36 to języki lokalne takie jak np. ajmara, czy keczua.
Boliwijczycy to ludzie, jak wszyscy Latynosi, bardzo spóźnialscy. Potrafią przyjść na spotkanie o godzinę za późno i nie widzą w tym nic złego. Również, jak wszyscy Latynosi, uwielbiają wszelkie imprezy, przyjęcia, uczty. Każda okazja do zabawy jest dobra. Mieszkańcy Boliwii są niesamowicie roztańczeni! Potrafią bardzo dobrze tańczyć, wszystkie dzieci od małego uczą się tańców narodowych, a w szkole mają z nich egzaminy.
Więzienie San Pedro
Pierwotnie więzienie San Pedro w La Paz było zaprojektowane tak, aby mogło pomieścić 200 osób, jednak obecnie swoją karę odbywa tam około 1500 osób. Po przekroczeniu grubych murów i minięciu posterunku policji, wkracza się do zupełnie innej rzeczywistości. Więźniowie tworzą tutaj swego rodzaju społeczność - muszą wykonywać prace na terenie ośrodka, płacić za wszystkie "usługi" takie jak np. cele, mogą zjeść w restauracji, czy skorzystać z wizyty u fryzjera. W biedniejszej części znajdują się pomieszczenia współdzielone, a w tej bardziej ekskluzywnej można wynająć prywatną celę (zwaną La Posta) z kuchnią, łazienką, a nawet kablówką. Ceny wahają się od 20$ do 5000$ w zależności od jakości lokum.
Również zasady różnią się od tych panujących w innych więzieniach. Nie ma tutaj strażników, a więźniowie nie muszą nosić jednakowych ubrań. Brakuje również krat w oknach, a więźniowie mogą mieszkać ze swoimi żonami i dziećmi. Wynika to z faktu, iż mogą oni swobodnie wchodzić i wychodzić. Ta swobodna polityka przepływu ludzi pozwoliła rozwinąć się nowej dziedzinie, z której więźniowie mogą czerpać pieniądze - turystyce. Koszt wizyty w więzieniu wynosi około 57$. Są jednak dwie zasady dla turystów - więzienie należy opuścić przed 18 i nie można robić zdjęć.
Wybory w Boliwii
Wybory są wyjątkowym wydarzeniem. Tego dnia sprzedaż alkoholu jest całkowicie zakazana, nikt nie może mieć przy sobie broni, masowe zgromadzenia są nielegalne. Co więcej, aby osiągnąć jak największą frekwencję w głosowaniu, bardzo rozbudowany jest system kar i grzywien za brak udziału. Na terenie całego kraju wprowadzono zakaz ruchu drogowego, żeby zapobiec podwójnemu głosowaniu przez jedną osobę. Z zakazu tego zwolnieni są jedynie lekarze, którzy otrzymali specjalne pozwolenie z Okręgu Wyborczego. To jednak nie wszystko. Przed odebraniem karty do głosowania, należy zanurzyć palec w pojemniku z atramentem. Osoby z niebieskim palcem nie mogą głosować ponownie.
Dzień niepodległości
Boliwia odzyskała niepodległość 6 sierpnia 1825r. i stała się republiką. Pierwszym prezydentem republiki i autorem jej konstytucji (1826r.) był generał Simon Bolivar.
6 sierpnia, żeby uczcić odzyskanie niepodległości, trwa fiesta w całym kraju, nikt nie stroni od alkoholu, a imprezowaniu towarzyszy muzyka, tańce i fajerwerki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz